Vijesti

"Evine kćeri" upozorile na problem nasilja nad ženama

"Evine kćeri" upozorile na problem nasilja nad ženama

 Nacionalni je dan borbe protiv nasilja nad ženama. Obilježava se od 2004. godine u spomen na 22. rujna 1999. kada su na Općinskom sudu u Zagrebu tijekom brakorazvodne parnice ubijene tri žene, a djelatnica suda teško ozlijeđena. Oblježavanju se pridružila i Udruga Brod – grupa za ženska ljudska prava. Članice su organizirale performans pod nazivom "Evine kćeri" kojemu je cilj bio simbolično prikazati status prava žena danas. Tom prigodom prokomentirale su i nove zakonske izmjene.

"Eva je bila žena koja je svojom inicijativom dala Adamu jabuku  i tada je zajedno s njim protjerana iz raja. To je i simbolični prikaz općenito žena u Hrvatskoj, uglavnom su drugotne i za nešto krive", objašnjava Anamarija Matanović, programska koordinatorica Udruge Brod – grupe za ženska ljudska prava.

Sve su žene Evine kćeri, a svaka od ovih jabuka u ruci može imati drugačiju simboliku. Nekome simbol ljubavi i sreće, drugome simbol iskušenja.  
Ovaj performans za cilje je imao navesti na razmišljanje o temi koja je aktualna svakog dana u godini. Jer nasilje ne spava. 
"Kod nas statistike govore kako se nasilje nad ženama povećava stalno. Mi smo otvorile skladište 2009. godina, do sada imamo preko 800 žena i djece žrtava obiteljskog ili partnerskog nasilja koji koristili ili koriste sklonište. I u pravnom savjetovalištu nam se brojke povećavaju", kaže Gordana Matanović, predsjednica Udruge Brod – grupe za ženska ljudska prava.
A to su samo podaci Udruge Brod. Na nacionalnoj razini, situacija također zabrinjavajuća. Samo u prošloj godini u Hrvatskoj je ubijeno 13 žena. O svim žrtvama glasnije se progovara danas, na Nacionalni dan borbe protiv naslja nad ženama. 
"Današnji Nacionalni dan, 22. rujna je dan kada je gospodin Oraškić, bivši policajac ubio svoju suprugu, njezinu odvjetnicu, sutkinju, a ranio zapisničarku. Od tada je u Hrvatskoj ubijeno ubijeno 400 žena. Od 99. se nije puno promijeilo", dodaje Anamarija Matanović. 
Nije se puno promijenilo kada su statistike u pitanju, međutim kada je zakonodavni okvir u pitanju – pomaci su veliki. 
"Danas je jako bitno što se u Kaznenom zakonu mijenja dosta toga. Prvi puta u Zakon ulazi 'femicid', ubojstvo osobe zato što je žena, najmanja je kazna 10 godina zatvora. Iz Obiteljskog zakona se miće seksualno zlostavljanje i uznemiravanje te se stavlja u Kazneni zakon. Novina je i kada je nasilniku određena zabrana približavanja na koju se do sada u praksi znalo progledati kroz prste, sada kod kršenja počinitelj ide u pritvorni zakon",  ističe Gordana Matanović.
Osim toga, poručuju iz Udruge Brod, novost je i osnivanje alimentacijskog fonda. 
"To znači da će država isplaćivati alimentacije kada onaj kojem je određeno plaćanje, a kod nas je u 80 posto slučajeva riječ o muškarcima, ne isplaćuju alimentaciju i izbjegavaju je: Država će isplati iznos alimentacije, a kasnije će od neplatiše potraživati", objašnjava Gordana Matanović.
Pomaci postoje, ali poručuju, još uvijek je potrebno sustavno raditi na osnaživanju žena žrtava nasilja. One nisu samo Evine kćeri.

Možda Vas zanima i ovo

Foto galerija