×
×
Vijesti

Predstavljena knjiga o svetištu Gospe Kloštarske autora povjesničara Josipa Jagodara

Predstavljena knjiga o svetištu Gospe Kloštarske autora povjesničara Josipa Jagodara

Foto galerija

SLAVONSKI KOBAŠ - Više od 8 i pol stoljeća drevno marijansko svetište Gospe Kloštarske kod Slavonskog Kobaša okuplja tisuće vjernika kroz godinu, a napose o svetkovini Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo.

Povijest ovog svetišta ukoričena je u impozantnu monografiju 'Svetište Gospe Kloštarske kod Slavonskog Kobaša - 850. godina (1174 - 2024.)', autora kobaškoga povjesničara i ravnatelja Državnog arhiva u Slavonskom Brodu doc. dr. sc. Josipa Jagodara, koja je predstavljena javnosti u ponedjeljak, 20. travnja u Društvenom domu u Slavonskom Kobašu.

Riječ je o Jagodarovoj osmoj po redu knjizi, iznimne znanstvene, povijesne i vjerske važnosti. Nakon dugo vremena to je prvo književno izdanje Državnog arhiva u Slavonskom Brodu i Ogranka Matice Hrvatske u Slavonskom Kobašu, a financiralo ga je Ministarstvo kulture i medija RH. Stoga je na promociji uz brojne uzvanike bila i izaslanica ministrice kulture, dravna tajnica Dražena Vrselja. 

Okupljene je na početku pozdravio kobaški župnik i upravitelj Svetišta Gospe Kloštarske vlč. Goran Kovačević. Sadržaj knjige predstavili su recenzenti, znanstvenici doc. dr. sc. Eldina Lovaš i dr. sc. Petar Bilobrk, te župnik u Suhopolju i virovitički dekan preč. Ljubiša Krmar, a o njezinu značaju za povijest Crkve u Hrvata, napose vjernika u posavskome dijelu Požeške biskupije, govorio je i požeški biskup mons. Ivo Martinović. 
 
Gospa se u Kloštru slavi više od 850 godina, a na prostoru današnjeg Kloštra i okolice pronađeni su rimski nalazi koji datiraju iz prapovijesti. Svetište je izniklo na mjestu drevne templarske crkve i samostana u koje su kult štovanja Gospe donijeli cisterciti u 13. stoljeću  izgradivši crkvu upravo u Kloštru. Ubrzo su franjevci podigli crkvu i samostan u gotičkom stilu o čemu svjedoči potpuno očuvano poligonalno svetište iz toga doba. Nakon protjerivanja Osmanlija počelo je snažno čašćenje Gospe Kloštarske, a uz blagdan Velike Gospe, 14. i 15. kolovoza, to svetište svake godine pohode deseci tisuća vjernika. Sve je to detaljno i studiozno opisao dr. Jagodar u 5 cijelina i 13 poglavlja monografije, kako je rekao, potaknuto upravo proslavom 850. obljetnice prvog spomena Kloštra, koja je obilježena 2024. godine. 
 
Sam autor Josip Jagodar u svom obraćanju izrazio je zahvalnost svima koji su mu u pripremi ove knjige iskazali konkretnu pomoć, osobito u višegodišnjem istraživanju i proučavanju brodske periodike, ustupanjem pisane arhivske građe, župne spomenice, dokumenata i povijesnih fotografija (u knjizi ih je više od 300), te kroz osobna svjedočanstva i predaje. 
 
- Drago mi je da je Državni arhiv u Slavonskom Brodu napokon dobio jednu ovakvu vrijednu publikaciju. Nadam se da je to početak kontinuiteta istraživanja, ne samo marijanskih svetišta, nego i drugih značajnih lokaliteta i institucija na širem brodskom području -  rekao je dr. Jagodar. Dodao je kako na tom prostoru postoje brojna arheološka i povijesna nalazišta koja zaslužuju veću pozornost i sustavniju obradu te izrazio nadu u daljnju suradnju s ograncima i drugim relevantnim institucijama. - Nadam se da ćemo u suradnji uspjeti prikazati, ne samo Slavonskom Brodu nego i široj javnosti, koliko je ovo područje zapravo bogato kulturnom i povijesnom baštinom, naglasio je. Posebno je istaknuo slojevitost i vrijednost tog nasljeđa, poručivši kako je riječ o iznimnom bogatstvu i dubini povijesnih početaka koji svjedoče o značaju ovoga kraja, te zaključio kako je važno osvijestiti koliko je ovaj prostor kroz povijest bio značajan, bez obzira na sve okolnosti i promjene kroz vrijeme.
 
U prigodnom glazbenom programu promocije sudjelovali su HPD Davor, Župni mješoviti zbor Župe Slavonski Kobaš i članovi kobaškoga KUD-a Matija Gubec koji su uz vodstvo Antuna Baće, inače autora naslovnice Knjige o Kloštru, oduševili izvedbom prigodnih marijanskih pjesama. (IV)
 
 
 
 
 

Možda Vas zanima i ovo