Bude li sve po planu, pa i ugovoru s izvođačem radova, gradnja heliodroma u slavonskobrodskoj Općoj bolnici, završit će ove jeseni, krajem listopada, a prvi helikopter Hitne helikopterske medicinske službe (HEMS) sletjet će nedugo potom. Prvi heliodrom u Slavonskom Brodu bit će ujedno i površinom najveće sletište u Hrvatskoj na koje će moći sletjeti najveći i najteži helikopteri. I slavonskobrodski heliodrom, uz zagrebački, riječki, splitski i osječki, dio je nacionalnog projekta Hitne medicinske helikopterske službe (HEMS) koja je već zaživjela ovog proljeća, a u njezinu uspostavu država je investirala 62,5 milijuna eura.
Heliodrom, koji će koštati oko 600 tisuća eura, bit će opremljen kompletnom nužnom infrastrukturom, pristupnim prilazima, liftom, elektronikom, signalizacijom i reflektorima za noćno slijetanje i softverima kojima će se pratiti dolasci i odlasci helikoptera. Nakon što helikopter sleti na pistu, životno ugroženog pacijetna spušta se dizalom na razinu komunikacije sa zgradom Bolnice, u kojoj je Centar za hitnu medicinu OHBP, na katu kirurgija, Odjel za intenzivno liječenje i reanimaciju te svi prateći sadržaji nužni za spašavanje ljudskih života. Opravdano potrebno, s obzirom na geostrateški položaj Slavonskog Broda.
"No, Hitna medcinska heliopterska služba nije samo pitanje prijevoza u takozvanom 'zlatnom satu' primjerice u prometnih nesrećama životno ugroženih pacijenata, ili uslijed teđkih kardiovaskularnih problema. To znači i brži i sigurniji transport medicinskog osoblja, lijekova, opreme, pa i eksplantiranih ljudskih organa", naglašava doc. dr. sc. Josip Samardžić, ravnatelj Opće bolnice 'Dr. JosiBenčević' u Slavonskom Brodu, navodeći da je primjena helikopterske hitne opravdana već dugo u zemljama zapadne Europe, gdje to, napominje više nije pitanje nekog medicinskog nadstandarda.
"Uspjeh spašavanja ljudskih života zahvaljujući heliopterskoj Hitnoj porastao je u Austriji, Njemačkoj i Švicarskoj za 35 do 52 posto", potkrijepljuje dr. Samardžić, dodajući da suvremena sofisticirana medicina nije jeftina i zahtjeva veliki napor cijelog društva, ali benefiti poboljšanja kvalitete zravstvene skrbi su nemjerljivi, kad je u pitanju spašavnje ljudskih života. "Za sve je potebna i edukacija medicinskih djelatnik, što se u brodskoj Bolnici već provodi desetak godina u suradnji sa Hitnom medicinskom helikopterskom službom Slovenije, orgnazicijom i sudjelovanjem u MRMI (Medical Response to Major Incidents) tečajevima", ističe dr. Samardžić.
Inače, od ranije je slavonskobrodska Opća bolnica Nacionalni centar za edukaciju zdravstvenih djelatnika u masovnim nesrećama, a uskoro će postati i regionalni Trauma centar. "To je postignuto prepoznavanjem iskustva slavonskobrodskog tima koji je 16 godina provodio MRMI tečajeve. Stoga je i projekt heliodroma kojega dobivamo praktično po principu 'ključ u ruke' priznanje vrhunskim brodskim liječnicima koji su se iskazali i u Domovinskom ratu i u brojnim kriznim situacijama posljednjih 30-ak godina. Imamo sjajnu suradnju sa Zavodom za hitnu medicinsku Brodsko-posavske županije, pa i samom Brodsko-posavskom županijom, koja je kao donedavni vlasnik odnosno osnivač naše Bolnice zaista puno učinila za razvojne projekte u Bolnici. Tako imamo pripremljena projekta rješenja za projekt CEHIM, Centar za hitni prijem i interventnu medicinu, pa i SIMED kojega provodi Zavodu za huitnu medicinu Brodsko-posavske županije", podsjetio je dr. Samardžić, naglašavajući kako su sve to projekti koji znače futuristički napredak hrvatskog zdravstenog sustava.