Sport

Košarkaši Marsonije poraženi od Zagreba

Težak početni raspored domaćih utakmica u natjecanju Prve lige razlogom je zašto su košarkaši Marsonije i dalje bez domaće pobjede u ovoj sezoni. Naime, na Vijušu su gostovali sve redom klubovi iz vrhe ljestvice koji imaju ambiciju plasmana i u Premijer ligu: riječki Kvarner, Gorica, Samobor i Zagreb koji je posljednji u nizu slavio nad Brođanima.

Još jedna ekipa iz vrha ljestvice u Prvoj HKL Zagreb odnijela je pobjedu iz dvorane Vijuš. Posljednju utakmicu ovi klubovi odigrali su još u bivšoj državi krajem 80.-ih godina u jedinstvenoj Hrvatskoj ligi koja je bila 3. rang natjecanja i tada su igrali slavonskobrodski Oriolik Jasinje i Zapruđe. Današnja Marsonia nije nasljednik ondašnjeg Oriolik Jasinja koji se ugasio, već Škole košarke Rehlicki, dok je Zapruđe promjenilo ime u Zagreb. Gosti su bolje ušli u utakmicu te su ubrzo stekli veliku prednost koju su čuvali do kraja, dok su Brođani nekoliko puta došli na 5 koševa zaostatka, ali dalje od toga nisu mogli. Na kraju je završilo sa zasluženom pobjedom Zagreba sa 77:71, dok je gostujući trener Bože Radoš bio bez važnog igrača Kristijana Joksimovića. Za momčad iz Zapruđa najvažnija je 5. pobjeda u sezoni uz samo 1 poraz od vodećeg Kvarnera za 2. mjesto na ljestvici iza neporaženih Riječana.

Već nakon prve 3. minute gosti iz zagrebačkog naselja Zapruđe imali su vodstvo od 12:0 koje su do kraja prve četvrtine povećali na velikih 31:10. Do poluvremena su košarkaši Marsonije tek malo smanjili razliku koja je i dalje ostala na velikih 45:28 za momčad Bože Radoša koji je Goricu vodio u ABA 2 ligi. Brođani znatno bolje igraju u 3. periodu pogotovo u završnici kada su s 3 uzastopne trice Vlado Zadro jedna i dvije Luka Špehar svoju ekipu približili na 5 koševa zaostatka na 49:54. Vrlo brzo uslijedio je odgovor na drugoj strani za 60:49 koliko je bilo uoči posljednje četvrtine. Još jednom u 35. minuti domaći tricom Franca Filipovića dolaze na minus 5 za 60:65, ali opet odgovaraju gosti te s dvije trice prvo Luka Katura, a onda odmah nakon toga u drugom napadu i Dorian Jelenek svoju ekipu odvode u mirnije vode za konačnu pobjedu sa 77:71. Košarkaši Zagreba imali su više skokova pogotovo u napadu nakon kojih su poentirali, dok su imali i više asistencija, ali su izgubili i 20 lopti. U pobjedničkoj ekipi je Dorian Jelenek ubacio 17, Luka Katura 16, Dominik Joksimović 12, a Roko Galić 11 koševa.

Protivnički treneri naravno znaju odakle im prijeti najveća opasnost od košarkaša Marsonije, a to je Amerikanac Kemon Bassett koji je u prvim utakmicama zabijao preko 20 koševa. Međutim, sada ga protivnički suparnici udvajaju te je u posljednje dvije utakmice na 15 koševa. Do njega su po 14 poena protiv Zagreba postigli Luka Špehar i Vlado Zadro, dok su po 9 ubačaja imali Franco Filipović i Arian Kovačević koji je odigrao svoju najbolju utakmicu u ovoj sezoni.

Na ljestvici se momčad Igora Kovačevića nalazi na 11. mjestu s jednom pobjedom i 5 poraza, dok isti učinak imaju: Stoja iz Pule, Crikvenica i Podstrana. Sutra u Zadru košarkaše Marsonije očekuje utakmica 7. kola u kojoj se sastaju s domaćom ekipom Jazine Arbanasi koja se nalazi mjesto ispred njih na 10. poziciji od 14 klubova te ima dvije pobjede i 3 poraza.