×
×
Vijesti

Generatori na 30 lokacija štite usjeve i plodove od tuče

 Generatori na 30 lokacija štite usjeve i plodove od tuče

Sezona obrane od tuče počinje 1. svibnja ove godine, a traje do 30. rujna.  Od 2020. godine, na temelju odluke Ministarstva poljoprivrede, sustav obrane premješten je na prizemne generatore koji, poput raketa, u tučonosne oblake unose srebrov jodid, kemijski reagens. Ta odluka temelji se na činjenici da znanstvena zajednica nije mogla sa sigurnošću potvrditi učinkovitost postojećih sustava u smanjenju tuče, čime je opravdanost njihove primjene dovedena u pitanje. Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) opravdava odluku stalnim smanjenjem prihoda, osobito iz proračuna županija s branjenog područja. Zbog ograničenih resursa, tvrde da su prizemni generatori trenutno jedini mogući način operativne zaštite.
 
Obrana od tuče provodi se na temelju Zakona o sustavu obrane od tuče, te Pravilnika o operativnom djelovanju obrane od tuče,  provodi je DHMZ, a nadzor nad provođenjem  obavlja Ministarstvo poljoprivrede.
 
Operativna obrana od tuče provodi se na području kontinentalne Hrvatske i to metodom zasijavanja oblaka. Metoda podrazumijeva raspršivanje kemijskog reagensa srebrov jodida u atmosferu, bilo korištenjem prizemnih generatora, raketa ili aviona. U našoj zemlji kemijski reagens se raspršuje pomoću prizemnih generatora kroz mrežu sastavljenu od oko 300 generatorskih postaja na kojima rade po dvije osobe, poslužitelj i pomoćnik poslužitelja. Generatorskim postajama se operativno koordinira s osam radarskih centara među kojima su tri u Slavoniji, točnije  Gorice kraj Nove Gradiške, Gradište pokraj Županje i  Čepin nedaleko Osijeka.
 
Područje Brodsko-posavske županije brani se s radarskog centra RC-5 Gorice koji pokriva 20 generatorskih postaja i RC-6 Gradište sa 10 generatorskih postaja, tako da je na području županije aktivno 30 postaja. Na njima je angažirano 60 osoba koje ih opslužuju. 
 
 Jelenko Topić
 
 
 
 

 

Možda Vas zanima i ovo

Foto galerija