U prostorijama Strojarskog fakulteta Sveučilišta Slavonski Brod tiskovnom konferencijom, u ponedjeljak, predstavljeno je trenutno stanje provedbe EU projekta "Centar kompetencije za napredno inženjerstvo Nova Gradiška(CEKOM NI NG), rezultati dosadašnjih i preostalih istraživačko-razvojnih aktivnosti koje u projektu provode stručnjaci Strojarskog fakulteta Sveučilišta u Slavonskom Brodu.
Projekt "Centar kompetencija za napredno inženjerstvo Nova Gradiška (CEKOM NI NG)", istaknuto je na presici, jedan je od značajnijih projekata, kako u Brodsko-posavskoj županiji tako i u Slavoniji, ima za cilj unapređenje konkurentnosti poslovnog sektora Brodsko-posavske županije, kao i regije, uspostavom istraživačko-razvojno-inovacijske infrastrukture te povećanjem ulaganja u razvoj novih proizvoda.
Ukupna vrijednost projekta je 15 milijuna i 830.443 eura, pri čemu je 10.378 556 eura financirano sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., uz podršku Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja te Grada Nova Gradiška. Projekt je započet s provedbom 1.srpnja 2020., a završit će 1.siječnja 2025. godine. Projektom je obuhvaćena provedba 7 kolaborativnih projekata odnosno istraživačko-razvojnih aktivnosti (IRA-i) koji se provode u suradnji s partnerima projekta. Nositelj projekta je Centar kompetencija za napredno inženjerstvo (CEKOM) Nova Gradiška d.o.o., a partneri projekta su Industrijski park Nova Gradiška (IPNG) d.o.o., Klimaoprema d. d. iz Samobora, Altpro iz Odre, Inin d.o.o. iz Slavonskog Broda, Hladni val d.o.o. iz Nove Gradiške, Migautomatika iz Nove Gradiške te Strojarski fakultet Sveučilišta u Slavonskom Brodu. U provedbu projekta uključen je i jedan suradnik–EMPWR. Kroz tih sedam istraživačko-razvojnih aktivnosti planiran je razvoj i komercijalizacija 7 inovativnih proizvoda, zapošljavanje 10 istraživača i zaštita intelektualnog vlasništva(2 patenta, 2 žiga, 5 procesa i 5 industrijskih dizajna).
-Provedba projekta odvija se u dvije faze, industrijsku i eksperimentalnu fazu. Kako bi javnost informirali o provedbi samog projekta CEKOM, kao i o rezultatima dosadašnjih i preostalih istraživanja, koja se provode kroz istraživačko-razvojne aktivnosti, Strojarski fakultet Sveučilišta u Slavonskom Brodu će 27.rujna ove godine u prostorijama HEP Plina Osijek organizirati Okrugli stol, a u okviru konferencije PLIN2023-21.Skup o prirodnom plinu, toplini i vodi i 14.Međunarodni skup o prirodnom plinu, toplini i vodi koji se održava u Osijeku od 27. do 29.rujna 2023. Tema okruglog stola je "Napredno inženjerstvo s osvrtom na istraživačko-razvojne aktivnosti u okviru projekta CEKOM NI NG". Sa tim u vezi predviđena su četiri predavanja, uz predavače prof.dr.sc.Mirka Karakašića sa Strojarskog fakulteta Sveučilišta u Slavonskom Brodu, prof.dr.sc. Hrvoja Glavaša sa Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek, potom izv.prof.dr.sc.Daniela Novoselovića sa Strojarskog fakulteta Sveučilišta u Slavonskom Brodu te doc.dr.sc.Iliju Svalinu, također sa Strojarskog fakulteta Sveučilišta u Slavonskom Brodu. Prvim predavanjem obuhvaćena je primjena tehnologije suhog leda u održavanju elektroenergetskih postrojenja. drugim predavanjem prikazan je proces konstruiranja hidrauličkog podizača za željezničke prijelaze, kroz treće predavanje prikazan je pregled i primjena elemenata protupožarne zaštite u sustavu ventilacije a četvrtim predavanjem ukazano je na smanjenje deformacije iskrivljenja i poboljšanje dimenzijske točnosti kroz optimizaciju-rekao je, uz ostalo, prof.dr.sc. Mirko Karakašić, redovni profesor i koordinator na projektu "CEKOM NI NG".