Prema tradiciji, riječ je o najradosnijem velikom pravoslavnom prazniku koji se slavi tri dana. Za oko 400 pravoslavnih obitelji, koliko ih živi na brodskom području, ovo je velik dan. Božićno slavlje službeno su započeli jučer, na Badnji dan, svečanom liturgijom. Molitvu je predvodio slavonskobrodski paroh Ratko Gatarević.
Božić slave pravoslavne crkve koje se drže starog, julijanskog kalendara. Uz Srpsku pravoslavnu crkvu, između ostalih, to su i ruska i gruzijska crkva, jeruzalemska pravoslavna patrijaršija, Sveta Gora i starokalendarci u Grčkoj i egipatski Kopti, prenosi Tanjug. Vjernici Božić vide kao najradosniji kršćanski praznik koji se slavi tri dana. Simboli Božića kod pravoslavnih Srba su Badnjak i česnica.
Božić je obiteljski blagdan i slavi se u kući i u crkvama. Pod kuće se po tradiciji posipao slamom kako bi se dočarao skromni ambijent pećine u Betlehemu u kojoj se, po Bibliji, rodio Krist. Česnica, pogača od pšeničnog brašna bez kvasca u koju se stavlja novčić, mijesi se i lomi na Božić isključivo rukama na onoliko dijelova koliko ima ukućana. U česnicu se stavlja novčić od srebra ili zlata koji simbolizira dar novorođenom Kristu, a vjeruje se da sreća čeka onog u čijem komadu bude novčić.
Božić je uvijek mrsni dan, kojem je prethodio četrdesetodnevni božićni post, koji predstavlja pročišćenje duha i tijela. Ukućani položajnika, prvog gosta na Božić, daruju poklonima. Ljudi se na Božić pozdravljaju sa "Hristos se rodi", a odgovor je "Vaistinu se rodi". Drugi dan Božića je Sabor Presvete Bogorodice, u znak zahvalnosti što je rodila Spasitelja, dok se trećeg dana slavi Sveti Stefan.