SB danas

Poduzetnik Josip Galić iz Požege kupio Stupničke dvore

Poduzetnik Josip Galić iz Požege kupio Stupničke dvore

1430. Ivana Orleanska zarobljena i predana Englezima, koji su je potom 1431. osudili na smrt i spalili na lomači.

1514. u Mađarskoj počela seljačka buna. Četiri mjeseca kasnije ustanak je ugašen, a vođe pogubljeni.

1568. Nizozemska je proglasila neovisnost od Španjolske.

1823. rođen je „Otac domovine“, hrvatski političar i književnik Ante Starčević, borac za hrvatsku nezavisnost. Otvoreno se protivio upravnim i državnim vezama Hrvatske s Austrijom i Mađarskom te zajedno s Eugenom Kvaternikom osnovao Stranku prava. 

1844. poslana prva poruka na Morseovoj abecedi.

1884. za brodsku franjevačku crkvu stiglo je 26 pozlaćenih svijećnjaka za vijenac velikog oltara, te dva križa – jedan za oltar sv. Antuna, a drugi za oltar Blažene Djevice Marije. 

1893. rođen je u Velikoj Kopanici Antun Matasović, pisac i autor popularne tetralogije „Barto li Mara“, a urmo je u Karlovcu u 93. godini života. 

1906. Umro norveški pisac Henrik Ibsen, jedan od najvećih u povijesti, bespoštedan kritičar građanskog društva.

1933. ubijeni vjerojatno najslavniji pljačkaški dvojac Bonnie i Clyde. Poginuli su u otvorenoj pucnjavi s policijom, u tijelu svakog od njih navodno je bilo 25 metaka.

1939. Parlament velike Britanije usvojio je plan o stvaranju nezavisne palestinske države , au kojoj bi zajedno živjeli Arapi i Židovi.

1949. Osnovana Savezna republika Njemačka, s Bonom kao glavnim gradom.

1951. Kina anektirala Tibet.

1960. Agenti Mossada uhitili u Argentini Adolfa Eichmanna, nacističkog zločinca.

1971. u teškoj zrakoplovnoj nesreći na otoku Krku, poginulo 78 osoba, među njima i hrvatski književnik Josip Pupačić.

1999. avioni NATO „grafitnim“ bombama izazvali nestanak struje u gotovo cijeloj Srbiji.

2001. kantonalni sud u Mostaru počeo istražni postupak o odgovornima za rušenje Starog mosta. Optuženi pripadnici Hrvatskog vijeća obrane- Tomo Topčić, Dragan Redžepi i Senaid Čačić.

2002. godine u valu vrućina koje je zahvatilo Indiju umro je više od tisuću ljudi; temperatura je dosega 51°C.

2008. u Braziliji je, dogovorom 12 država Južne Amerike, uspostavljena Unija južnoameričkih nacija.

2017. U poslijepodnevnim satima novogradiško područje pogodilo veliko nevrijeme praćeno tučom. Led veličine lješnjaka neprekidno je padao dvadesetak minuta.

2018. Poduzetnik Josip Galić iz Požege kupio Stupničke dvore u Brodskom Stupniku. Dvore 2003. podigao je Davor Zdjelarević, jedan od pionira hrvatske vinske industrije. Imanje je kasnije prešlo u ruke Zdjelarevićevih ruskih poslovnih partnera, da bi ga Josip Galić kupio 2018. 

2002. u valu vrućina koje je zahvatilo Indiju umrlo je više od tisuću ljudi, temperatura je dosegla 51 stupanj.

2019. U Zagrebu je nakon kratke i teške bolesti u 82. godini umro Radovan Vukadinović, umirovljeni profesor Fakulteta političkih znanosti i jedan od najvećih hrvatskih vanjskopolitičkih stručnjaka.

2019. U 78 godini života preminuo Zlatko Škorić, legendarni vratar Dinama i osam puta je nastupio za reprezentaciju . Spada među najbolje hrvatske vratare svih vremena, sjajna refleksa, elastična skoka, i pravodobnih intervencija. Branio je i u Avignonu, Stuttgartu, Bayernu i NK Zagrebu.

2019. U 62. godini preminuo Alojz Katinić – Patak, legendarni bivši nogometaš s područja Slavonskog Broda. Najveći trag ostavio je igrajući za slavonskobrodski BSK , danas Marsonija.

2019. Brodosplit isporučio polarni kruzer, brod za krstarenja polarnim područjima sagrađen za tvrtku Oceanwide Expeditions, zadovoljni Nizozemci potpisali ugovor za još jedan. Vrijednost obaju kruzera premašuje 100 milijuna eura, a bitan je podatak da se u njih ugrađuje oko 70 posto domaćih komponenti.

2022. obilježavajući trogodišnjicu smrti Alojzija Katinića-Patka, jednog od najpoznatijih nogometaša s brodsko-posavskih prostora, veterani NK Marsonije i NK Posavine odigrali su memorijalnu utakmicu u kojoj su veterani Marsonije pobijedili 4:2.

2022. doajen hrvatskog novinarstva, novinar i urednik Krešimir Fijačko umro je u 79-godini. Fijačko je bio jedan od najobrazovanijih hrvatskih novinara.

Rođeni na današnji dan su: Ante Starčević, hrvatski političar (1823), Khuen Hedervary, mađarski političar i hrvatski ban (1849), Joan Collins, engleska glumica (1933), Anatolij Karpov, sovjetski i ruski šahovski velemajstor (1951), Nada Grubišić, književnica (1954), Rubens Gonçalves Barrichello, brazilski vozač Formule1 (1972). 

Umrli na današnji dan su: Henrik Ibsen, norveški književnik (1906), Svetozar Borojević, jedini Hrvat s činom feldmaršala u Austro-Ugarskoj(1920), John Davison Rockefeller, američki multimilijarder (1937), Josip Pupačić, hrvatski književnik (1972), Roger Moore, poznati engleski glumac (2017).

Možda Vas zanima i ovo

Foto galerija