×
×
SB kalendar

Počela gradnja mosta kod Gradiške

Počela gradnja mosta kod Gradiške

 1871.  Eugen Kvaternik ubijen je  pri gušenju Rakovičke bune

1938. Brođanin, Vladimir Becić, veliki slikar, 1938. godine vraća se nakon šest godina boravka u Beogradu, u Brod na gimnaziju gdje radi kao profesor crtanja. Umro je u Sarajevu 1974. godine. 

1939. grupa američkih znanstvenika, među kojima i Albert Einstein, obavijestili su predsjednika SAD-a Franklina D. Roosevelta o mogućnosti proizvodnji  atomske bombe.

1946.  zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu izrečena presuda na jugoslavenskom sudu u procesu na kojem je zajednički suđeno njemu, ustaškom dužnosniku Erihu Lisaku i šesnaestorici franjevačkih svećenika. Erih Lisak osuđen je na smrt vješanjem, Stepinac je osuđen na 16 godina zatvora i prisilnog rada, te petogodišnji gubitak političkih i građanskih prava. Pet je godina proveo u zatvoru u Lepoglavi, a zatim je do smrti bio u kućnom pritvoru u Krašiću. Dok je bio u pritvoru u Krašiću papa Pio XII. proglasio ga je kardinalom. Blaženikom je Stepinca proglasio papa Ivan Pavao II. u Mariji Bistrici 3. listopada 1998. godine.

1976. U Kini je, pod optužbom  za zavjeru uhapšena „četveročlana banda“ – udovica Mao Ce-tunga Jiāng Qīng i tri bivša visoka funkcionera.

1987. obavljena sustavna potraga za čudovištem iz Loch Nessa. 

1991. Utemeljena 148. brigada HV, Zagreb - Trnje.

2000. ubijen je Matija Ljubek, poznati hrvatski kanuist, najuspješniji hrvatski olimpijac svih vremena. Ubio ga je  šogor  Marko Varžić zbog obiteljskih sukoba.

2001. umrla u 74. godini  Nada Mamula, pjevačica narodnih pjesama i jedan od najboljih izvođača  sevdalinki.

2002. Jimmy  Carter bivši američki predsjednik dobio Nobelovu nagradu za mir.

2003. Moto klub Brod na izletištu Poloj iznimno dobro organiziranom Pečenkijadom  na današnji dan obilježio završetak sezone.

2010. Sud u Beogradu ukinuo je presudu Iliji Jurišiću, koji je u prvostupanjskom postupku osuđen na 12 godina zatvora za ratni zločin nad kolonom pripadnika JNA.

2013. rekonstrukcija čelične konstrukcije podvožnjaka Budainka u slavonskobrodskoj Zagrebačkoj ulici razlog je što je taj podvožnjak dvadesetak dana bio zatvoren za promet u vremenu od 6 do 20 sati. Vrijednost radova je bila 500 tisuća kuna.

2019. Počela gradnja mosta kod Gradiške. Novi most  gradi se na trasi autoceste koja od granice s BiH vodi prema Banjoj Luci, odnosno Doboju. Most će biti dug 462 i širok 22,6 metara. Imat će četiri prometna traka od kojih će svaki biti širok 3,75 metara. Most  čija je vrijednost gradnje 23,49 milijuna eura, zajednički je projekt Hrvatske i BiH, a gradit će ga konzorcij Đuro Đaković Montaža i Zagreb Montaža te Integral inženjering iz Laktaša.

Rođeni na današnji dan su: Mehmed paša Sokolović (1579), Jovan Cvijić, srpski znanstvenik(1865),  hrvatski skladatelj Jakov Gotovac (1895.), Elmore Leonard, američki književnik (1925.), Bobby Charlton, engleski nogometaš (1937), Vojislav Šešelj, srpski političar i ratni zločinac (1954), Milan Vincetič, slovenski pjesnik, pisac i prevoditelj (1957.) 

Umrli na današnji dan su: Jan Žižka, češki general i vođa husita (1424), Mehmed –paša Sokolović, Veliki vezir (1579),  Ico Hitrec, hrvatski nogometaš (1946), Edith Piaf, francuska pjevačica (1963),  Matija Ljubek, hrvatski kanuista (2000), Nada Mamula pjevačica sevdalinki (2001), Jörg Haider, austrijski političar (2008), Bora Drljača, folk pjevač (2020)

Možda Vas zanima i ovo