SLAVONSKI ŠAMAC - Predsjednik Vlade Andrej Plenković predsjedao je danas (2. prosinca), 18. sjednicom Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem u Slavonskom Šamcu. Na sjednici su predstavljene su nove prilike za Slavoniju, Baranju i Srijem: ključna ulaganja za održivi razvoj, buduća ulaganja u poljoprivredu, nova zakonska regulativa - zajednički projekti države i jedinica lokalne i područne samouprave, ulaganja u socijalne politike te poziv na dodjelu bespovratnih sredstava „Poboljšano upravljanje zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže Natura 2000“.
Premijer Plenković je u uvodnom govoru naglasio da je do sada kroz Projekt Slavonija, Baranja i Srijem alocirano 3,3 milijarde eura, a utrošeno 2,8 milijardi eura. "Osam godina sustavnog rada i angažmana donosi vrlo konkretne projekte u brojnim gradovima i općinama za poboljšavanje kvalitete života naših sugrađana u Slavoniji", poručio je Plenković.
Tako je za Osječko-baranjsku županiju ugovoreno 1,24 milijarde eura, Vukovarsko-srijemsku 723 milijuna eura, Brodsko-posavsku 390 milijuna eura, Virovitičko-podravsku 342 milijuna eura i Požeško-slavonsku 275 milijuna eura. "Plus zajednički projekti vrijedni 322 milijuna eura", dodao je Plenković.
U ovoj Financijskoj perspektivi, kazao je, odlučili smo poseban naglasak staviti na integrirani teritorijalni razvoj - ITU mehanizam Urbana agenda diljem Hrvatske koja nije samo za ovih pet istočnih županija, već i za ostale. Rekao je da je na raspolaganju 800 milijuna eura. "Kad uključimo i program Banke za obnovu i razvoj, plus participacija lokalnih sredina, to je milijarda eura za središta hrvatskih županija i sve skupa 192 jedinice lokalne samouprave u područjima gdje živi dvije trećine hrvatskih stanovnika", istaknuo je Plenković.
To što smo mi odlučili nije nekakav europski okvir koji slijedimo, nego naš politički prioritet da damo sredstva pojedinim središtima županija kako ne bi imali konkurenciju na tim natječajima. Imaju svoje omotnice koje im omogućuju da realiziraju svoje projekte, pojasnio je te ocjenio
da se uspjeh Projekta 'Slavonija, Baranja i Srijem' najbolje vidi u poboljšanoj poslovnoj klimi jer upravo u ovaj dio Hrvatske dolazi sve više stranih ulagača. Kazao je i da je u konačnici cilj stvoriti pretpostavke i infrastrukturu, kreirati ekonomsku dinamiku i razvoj kako bi privukli privatne investitore. "I onda cijeli ovaj proces usmjeravanja sredstava na istok Hrvatske sada dobiva puni smisao", naglasio je Plenković, podsjetivši da je to i obećano 2016. godine u kampanji na tadašnjim izborima za Hrvatski sabor.
Izrazio je zadovoljstvo radom resora i pozvao županije, gradove i općine da budu još agilniji, a agencije za regionalni razvoj da sugeriraju projekte koji su zaista ključni i važni za kvalitetni život hrvatskih građana i bolji razvoj gospodarstva. "Vlada je tu s ciljem da ova politika, kroz dulji vremenski period, zaista ostvari plodove i rezultate našeg zajedničkog truda", poručio je premijer.
Nakon uvodnog obraćanja premijera Andreja Plenkovića, župana Brodsko-posavske županije Danijela Marušića i načelnika Općine Slavonski Šamac Branislava Milinovića kao domaćina Savjeta, „Nove prilike za Slavoniju, Baranju i Srijem – ključna ulaganja za održivi razvoj“ predstavio je ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić.
- Kroz projekt Slavonija, Baranja i Srijem je tijekom proteklih osam godina na području pet slavonskih županija uloženo 3,3 milijarde eura. Kada govorimo o nacionalnim projektima Ministarstva regionalnoga razvoja na području istoka Hrvatske treba istaknuti 1.637 projekata, od kojih je samo u ovoj godini 227. - istaknuo je ministar Erlić
O budućim ulaganjima u poljoprivredu govorio je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro najavljujući dodatna sredstva za poticanje poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj. - Niz mjera i ulaganja usmjerenih na povećanje poljoprivredne proizvodnje i prerade u Hrvatskoj uključuju programe za mlade poljoprivrede, financiranje sustava navodnjavanja, preradu poljoprivrednih proizvoda te centre za navodnjavanje i regionalne distribucijske centre – rekao je ministar Dabro.
Potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić predstavio je Nacionalni plan stambene politike i novu zakonsku regulativu u cilju poticanja daljnjeg razvoja jedinica lokalne i područne samouprave. - Želim najaviti tri nova zakona, o gradnji, energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu i zakon o prostornom uređenju koji će otvoriti novu namjenu prostora za priuštivo stanovanje. Projekti za poticanje razvoja komunalnog gospodarstva i komunalnog standarda unaprjeđuju se Programom ulaganja u priuštivu infrastrukturu – rekao je ministar Bačić.
O ulaganjima u socijalne politike na području istoka Hrvatske govorio je ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić. - Brojni su projekti socijalne politike koji se provode na području pet slavonskih županija kao što su Zaželi, pomoćnici u nastavi i drugi. Samo u IV. fazi projekta Zaželi zaposleno je 4.077 osoba, a projekt obuhvaća gotovo 25 tisuća korisnika i vrijedan je 193,8 milijuna eura – rekao je Piletić te predstavio četiri centra za stare koji se grade na području Slavonije, Baranje i Srijema ukupno vrijedni 26 milijuna eura.
Uoči sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem dodijeljeno je 67 ugovora ukupne vrijednosti 67,8 milijuna eura, a ugovore su dodijelili Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
foto: Vlada RH