Velikom izložbom fotografija, priručnih alata, naprtnjača, šatora, značaka za postignuća, fotografija, dijelova planinarske opreme i brojnim info panoima u ponedjeljak navečer u Likovnom salonu "Becić" na Trgu Ivane Brlić-Mažuranić prigodno je obilježena vrijedna, 100-ta obljetnica osnutka i postojanja Planinarskog društva Dilj gora, time i planinarstva u Slavonskom Brodu.
Davne 1924.godine, a nakon zagrebačke planinarske organizacije, na poticaj uglednog Brođanina Đure Pilara osnovana je planinarska podružnica u Slavonskom Brodu, Pilarovu zamisao u djelo je i praktično sproveo ljekarnik Eugen Šrepel, koji je postao i prvi predsjednik brodske Podružnice Hrvatkog planinarsklog udruženja na osnivačkoj skupštini 25.srpnja 1924. Kroz PD Dilj gora proteklih 100 godina prošle su brojne generacije Brođana i ne samo Brođana, svi kojima je ljubav prema prirodi i planinama i druženju bila pri srcu bili su rado došli i postali članovi društva, zajedno prošli mnoge planine i planinske vrhove u Hrvatskoj, Slovačkoj, Sloveniji, Crnoj Gori, Bosni, Austriji, Mađarskoj...
"Naši su se članovi penjali i po najvišim vrhovima svijeta, od Kilimanjara, do Mont Blanca i Aconcague - najvišeg vrha Južne Amerike. Ovom smo izložbom željeli prikazati povijest našeg Planinarskog društva te javnosti predstaviti značajne trenutke, događaje i susrete koje je ovo naše Društvo proživjelo u prvih sto godina postojanja. Mogu slobodno reći, na tisuće članova, planinara amatera prošlo je kroz naše Društvo u tom razdoblju. Danas smo zasigurno najbrojnija udruga u Slavonskom Brodu s više od 300 aktivnih članova", rekao je Siniša Damjančić, predsjednik PD Dilj-gora.
Zacijelo najstarija među članicama PD Dilj gora, koja je nazočila otorenju izložbe, ali i danas aktivna, je 84-godišnja Zdenka Šoš.
- Još tamo davne 1962.godine uključila sam i postala članica Planinarskog društva Dilj gora, zajedno sa mnom u Društvo se uključio i moj suprug Mijo Šoš. Prvi moj i naš planinarski put, sjećam se, vodio je u Gorski kotar, i to nam se toliko svidjelo, to druženje, priroda, da smo odlučili ostati u Planinarskom društvu i prošli mnoge zajedničke izlete i pohode brojnih planina. Nema gdje nismo bili, svako brdo, planina, svaka šuma, jezero, bili su naša odredišta. Najviše me se dojmio Velebit, pa planine u Crnoj Gori, ma sve su planine lijepe, svaki naš pohod planinama prelijepa je priča za sebe. Usprkos godinama i dalje pomalo planinarim, koliko mi zdravlje dopušta. Suprug Mijo je u međuvremenu umro, ali se nisam dala uvući u kuću, idem i dalje. Autom dođem do našeg Planinarskog doma u Popovića šumici, a onda sa svojim drugarima iz društva dalje pješke, koliko mogu. Pohoditi brda i planine nešto je prekrasno, čovjek se nauživa u prirodi, zdravim zrakom i mirisima prirode da u životu može dalje. Kada god budem mogla ići ću - rekla je Zdenka Šoš.
Najstariji član PD Dilj gora je 85-godišnji Đuro Knežević-Đuka, rodom iz Babine Grede, koji se planinarstvom, kaže, počeo baviti sasvim slučajno. "Ljetovao sam 1973. godine u Baškom Polju, ondje sam čuo na radiju poziv na penjanje na vrh Biokova. Odazvao sam se i s grupom od šestero ljudi popeo sam se na Biokovo, i doživio gore prekrasne vidike. Potaknulo me to da se po povratku u Slavonski Brod priključim Planinarskom društvu Dilj gora. To mi je život, to me nosi i ispunjava", priča Đuka, dodajući da je Triglav najviši vrh koji je osvojio, ali i neke od vrhova švicarskih Alpa, kao i cijeli Velebit.
Među najmlađim članovima, po planinarskom stažu, je Bruno Brinzej. - U Planinarsko društvo DIlj gora uključio sam se prošle godine zahvaljujući tome što se sam svoju 7-godišnju kći uključio u dječju penjačku školu, pa kada sam već nju ondje dovozio počeo sam i ja pomalo planinariti, a ove godine sam se i službeno postao član, potom se uključila i supruga. Prođemo mi ture i po 10-ak kilometara, po Dilj gori, Psunju, Papuku(...). Sve je lijepo, oduševljen sam zajedničkim pohodima brda i planina, druženjem. Svaki pohod nova je lijepa priča za sjećanje - rekao je Bruno.
Izložbu u "Beciću", koju je razgledalo veliki broj Brođana, zajedno su priredili PD Dilj gora i Galerija umjetnina Grada Slavonskog Broda. Izložba za posjetitelje ostaje otvorena do 12. rujna. Obilježavanje 100 godina planinarstva nastavlja se i dalje, već slijedećeg vikenda susretom planinara iz cijele Slavonije na jezeru Petnja, a potom u listopadu i svečanom akademijom Planinarskog društva Dilj gora.