Priče

Održan jubilarni 20. Festival Šokačke pisme u Županji

Održan jubilarni 20. Festival Šokačke pisme u Županji

Foto galerija

ŽUPANJA - Jubilarni, 20. glazbeni festival Šokačke pisme u Županji okupio je i ove godine poznata imena hrvatske tramburaške estrade ali i brojne nove, mlade tamburaške sastave i soliste koji nastavljaju prenositi ovu izvornu slavonsku glazbenu baštinu na nove generacije. Upravo je to i najvažniji cilj ovoga Festivala - očuvanje i predstavljanje glazbene baštine koja se njeguje u ovom dijelu panonske ravnice, među žiteljima Slavonije, Baranje, Srijema, Banata i Bačke.

Među izvođačima ovogodišnjeg festivala bili su sastavi Behar iz Slavonskog Broda s pjesmom  Ružo moja rumena autora Željka Zovka, Krunoslava Dražića, Marka Sesara i Branimira Jovanovca; zatim Berde band sa skladbom Zbogom pameti (autori Damir Butković Budo i Krunoslav Dražić), te Satir iz Davora s pjesmom Slavonijo moja draga za koju je stihove napisao Virovitičanin Ivica Mihelčić, a glazbu i aranžman Stjepan Ciprić.

Glazbeni festival „Šokačke pisme“ nastao je u siječnju 2006. godine na inicijativu županjskih autora. Među njima su bili Mario Vestić, Krešimir Stipa Bogutovac, Ilija Nikolić, Stanislav Oršolić, Josip Maričić, Karlo Oršolić, Damir Bačić, Josip Kobašević, Šima Jovanovac i Branimir Jovanovac.
 
Festival koji je nastao entuzijazmom nekolicine zaljubljenika u šokačku pjesmu i tamburu, prerastao je malene okvire u kojima je zamišljen i postao nadaleko prepoznat  i priznat. Na 25. dodjeli glazbene nagrade „Porin“, u ožujku 2018. godine, album glazbenog festivala „Šokačke pisme“ dobio je Porin u kategoriji najboljeg albuma tamburaške glazbe, što je najveće strukovno priznanje u Republici Hrvatskoj koju jedan festival i festivalski program mogu dobiti.
 
Prema istraživanju Stanka Oršolića, prve tambure u Županji zasvirale su 1870. godine. Srećko Albini, hrvatski skladatelj i dirigent, najpoznatiji po opereti “Barun Trenk”, po njegovim riječima, motive i inspiraciju za svoja djela nalazio je u melodijama i pjesmama koje je slušao od ciganskih svirača uz koje je odrastao u Županji.
 
Županjska Posavina rasadnik je dobrih tamburaša iz kojega su potekla najpoznatija imena i sastavi hrvatske tamburaške scene. Neki od njih su Antun Tuca Nikolić, Zlatni dukati, Krešimir Stipa Bogutovac, Šima Jovanovac, Viktorija Kulišić – Đenka, Ivan Štivić, Patria, Kristali, Romanca, Contra, Idila, Salaš, Begeš i mnogi drugi.
 
Poznati županjski majstor tambura Andrija Franjić izradio je prim koji je darovan papi Benediktu XVI. tijekom posjeta Hrvatskoj i nalazi se u Vatikanskom muzeju. U Županji je 2023. godine osnovan Županjski tamburaški orkestar pod vodstvom dirigenta Marka Sesara. Od 2010. godine, Organizacijski odbor festivala dodjeljuje priznanja za poseban doprinos u očuvanju tradicijske kulture i šokačke baštine, a do sada su je primili Krešimir Bogutovac Stipa, braća tamburaške obitelji Nikolić, zatim Josip Ivanković, Ilija Nikolić Pranjkov, Šima Jovanovac, Andrija Franjić, Mario Vestić i drugi.
 
Ovogodišnju priredbu su izravno prenosili Vinkovačka Plava TV, te radio postaje Osijek i Županja. Dvostruki nosač zvuka sa 24 festivalske pjesme objavila je tvrtka Croatia Records.
 
Jelenko Topić

Možda Vas zanima i ovo

Foto galerija