Svjetski je dan oboljelih od dijabetesa. Dijagnoza je to koja prema procjenama pogađa oko 600 milijuna ljudi diljem svijeta, a čak polovica niti ne zna da je ima. Kako bi skrenuli pozornost na pravovremeno otkrivanje povišenog šećera u krvi te posebno na prevenciju koja je kod dijabetesa ključna danas su liječnici iz brodske bolnice te zavoda za javno zdravstvo organizirali zajedničku akciju ispred bolnice. Uz stručnjake bili su tu i učenici tri brodske škole te predstavnici udruga.
"Dijabetes je postao uz kardiovaskularne bolesti jedan od najčešćih razloga visoke smrtnosti. Ono što nam ne ide u prilog je i ekstremna tjelesna težina koja je danas rezultat načina života i slabe tjelesne aktivnosti i koji je jedan od glavnih faktora za razvoj šećerne bolesti. Podizanje svijesti populacije i edukacija stanovništva je jedan od načina prevencije bolesti uz pojačanu tjelesnu aktivnost i adekvatnu prehranu. Tako da zadnjih 20-ak godina se u povodu Svjetskog dana dijabetesa u svijetu organiziraju akcije. Kroz godine ovo obilježavanje raste i po broju onih koji sudjeluju te onih koji se jave na naše akcije," naglasila je pročelnica Službe za internističke djelatnosti Opće bolnice "Dr. Josip Benčević" prof.dr.sc. Blaženka Miškić.
Dijabetes nije jednostavna dijagnoza. Uz lijekove koji su sve kvalitetniji i učinkovitiji kod ove je bolesti ključan i način života. Bolnička služba za internističke djelatnosti tu pruža veliku podršku pacijentima. Danas dijabetes ima svaka deseta osoba, a nažalost više je od milijun i 200 tisuća djece i adolescenata s dijagnozom dijabetesa tipa 1. Tema obilježavanja slijedeće dvije godine bit će "Dijabetes i dobrobit dijabetičara".
