×
×
Vijesti

Izložbom predstavljeni život i djelo dr. Ante Starčevića

Izložbom predstavljeni život i djelo dr. Ante Starčevića

Povodom 200. obljetnice rođenja dr. Ante Starčevića u Državnome arhivu Slavonskoga Broda otvorena je izložba "Dr. Ante Starčević – Otac domovine", Državnog arhiva u Gospiću.
 
Izložba je prikazala život i djelo hrvatskoga velikana Ante Starčevića. Zastupljeni arhivski izvori pronađeni su u više od 40 fondova, zbirki i knjižničnoj građi. Organizatori ističu kako nas je Ante Starčević svime što je učinio za Hrvatsku i za slobodu Hrvatske zadužio da o njemu govorimo. Naziv 'Ocem Hrvatske' Ante Starčević stekao je svojim brojnim djelima te političkim i društvenim angažmanom; bio je političar, publicist i književnik. 
 
"Prije svega rekla bih da su neki karakterizirali Starčevića kao nacionalista, no on je bio preliberalan jer je zbog svega što je naučio od svojega polustrica Šime Starčevića, poslije i od drugih velikih ljudi, a naravno, i drugih velikih zakona Francuske, čak i Kurana. Sve je želio prilagoditi kako bi najbolje odgovaralo Hrvatskoj", istaknula je službenica za informiranje Državnoga arhiva u Gospiću Katarina Mataija.
 
"Starčević – Otac domovine, stekliš, dosljedan, Ličanin, žustar, idealist; zbog svojih ideala nije napredavao u političkome životu koliko je mogao, nije obnašao neke velike funkcije. Zaslužio je kao Otac domovine da bude u rangu barem predsjednika Vlade Republike Hrvatske", kazao je pak Ivan Medved, ravnatelj Državnoga arhiva u Slavonskom Brodu. 
 
Osim izložbe, djelatnici Državnoga arhiva u Gospiću predstavili su i tiskana izdanja arhiva. "Svako izdanje na poseban način govori o povijesti Like. Angažmanom na izdavačkoj djelatnosti organizacijom izložbi stručnih znanstvenih skupova arhivsku djelatnost svakim programom i izdanjem približavamo javnosti te dajemo doprinos očuvanju baštine i povijesti Like",  istaknula je Ivana Nikšić Šulentić (Državni arhiv u Gospiću).
 
Samo neki od čak 60-ak izdanja su: znanstveni časopis 'MemorabiLika', 'Leksikon Ličana', pretisci novina koje su izlazile od konca 19. stoljeća do prve polovice 20. stoljeća te ostala vrijedna monografska izdanja. Izložba o Ocu domovine svima će zainteresiranima biti dostupna u prostoru Državnoga arhiva u Slavonskome Brodu do 6. prosinca 2023. 
 
 

Možda Vas zanima i ovo