Brodski školarci, roditelji, hrvatski branitelji... - brojni su se danas okupili u koloni sjećanja kroz Slavonski Brod u spomen na 29-ero djece ubijene u tome gradu ratne 1992. ali i svih civilnih žrtava i poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, odajući im počast komemorativnim programom, u povodu 33. obljetnice stradanja Slavonskog Broda u Domovinskom ratu.
U prigodi sjećanja na dane kada je Slavonski Brod proživljavao najteže trenutke u svojoj povijesti okupili smo se kako bismo se prisjetili tog crnog mjeseca, svibnja 1992. godine. Od ove godine 3. svibnja je proglašen je nacionalnim Spomendanom sjećanja na ubijenu i stradalu djecu u Domovinskom ratu, pa su Udruga civilnih stradalnika Brodsko-posavske županije i Koordinacija udruga hrvatskih branitelja odlučili ovu Komemoraciju prebaciti u mjesec studeni kada se sjećamo i žrtve Vukovara i Škabrnje. Odajemo počast nedužnima, našoj stradaloj djeci, svim cibilnim žrtvama, svim poginulim i nestalim braniteljima, u sjećanje i na 3. svibnja, ali i sve ostale dane kada su, doslovno, te ratne 1992. godine gorjeli i nebo i zemlja, od ožujka do listopada, ovdje u Slavonskom Brodu - istaknula je Julijana Rosandić, predsjednica Zajednice udruge hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata.
Poruka je - kaže gđa Rosandić, povezivanje civilnih žrtava sa žrtvama poginulih i nestalih hrvatsih branitelja. Svima njima počast i zahvalnost u zajedništvu svih - od Predsjednika RH, Vlade RH, Ministarstva hrvatskih branitelja, preko Brodsko-posavske županije, Grada Slavonskog Broda do svih braniteljskih udruga, politilkih stranaka i građana.
Pred spomenikom Djevojčica podignutom prije 25 godina u parku pokraj Osnovne škole 'Hugo Badalić', danas ponovno mirisi vijenaca i cvijeća, svjetla lampiona. I molitva. Najmanje što možemo dati civilnih žrtvama i djeci. A, njihovim roditeljima je najteže. - Moramo čuvati uspomenu i sjećanje na našu djecu koja su izgubila svoje živote u ratnim stradanjima. Bili smo te 1992. ovdje, znamo kako je užasno bilo, znamo koliko je naš grad Slavonski Brod propatio tih 90-ih - kazala je Ljubica Emanović, majka djevojčice koju je eksplozija neprijateljske granate u svibnju 1992. ubila na kućnome pragu.
Slavonski Brod, nažalost, postao je sinonim za žrtvu najviše poginule djece – cijelog jednog školskog razreda. Nenadoknadivo. - Možemo biti i ponosni, ali nadasve zahvalni za žrtvu koju je naš grad dao u Domovinskom ratu. A, nakon Vukovara, pretprio je zasigurno najviše - rekao je gradonačelnik Mirko Duspara.
Nakon što su brojna izaslanstva položila vijence, cvijeće i svijeće pred spomenikom Djevojčica, svi su, predvođeni brodskim školarcima, u koloni sjećanja pošli u centar pred Spomenik poginulim hrvatskim braniteljima i svima njima i ondje odali dužnu počast i molili za njihove duše.
„Zapalite svijeće mira i novoga svijeta,
neka bude puno svjetla pri njegovom nastanku,
zapalite krijesove neka nestane tame...
