Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod nositeljica je dviju Erasmus akreditacija – za strukovno obrazovanje i za odgoj i opće obrazovanje. U sklopu 1. akreditiranog projekta u području odgoja i općeg obrazovanja, u posljednjih je mjesec dana realizirano nekoliko mobilnosti učenika i nastavnika.
Od 24. veljače do 1. ožujka 2025. profesorica Antonija Stvorić pohađala je strukturirani tečaj 4Cs Education with AI tools and storytelling techniques u Berlinu. Profesorica Stvorić upoznala se s osnovama (etičke) upotrebe umjetne inteligencije u nastavi te sudjelovala u brojnim aktivnostima koje od učenika zahtijevaju suradnju, poznavanje digitalnih alata, kritičko promišljanje te razvijaju jezične kompetencije na materinjem i stranom jeziku.
Sljedeća mobilnost bila je grupna mobilnost osmero učenika u Gimnaziju Brno, Krenova, u Republici Češkoj (10.-14.3.2025.). Učenike je pratila prof. Ivana Žalac, a glavna tema mobilnosti bila je održivi razvoj i usvajanje svakodnevnih održivih navika. Učenici su pohađali nastavu s češkim vršnjacima i sudjelovali u radionicama s njima. Kroz razne aktivnosti također su unaprijedili svoje socijalne i interpersonalne vještine, koristili suradničke digitalne alate i razvili vještine medijske pismenosti. S njima je na mobilnosti boravila i prof. Sanda Kovačić, koja je u toj gimnaziji sudjelovala u aktivnosti praćenja nastave čeških kolega. Osim toga, stekla je uvid u rad stručne službe i uprave škole, kao i u razne druge aspekte češkog obrazovnog sustava.
Profesorica Mirta Kos Kolobarić pohađala je strukturirani tečaj Education for sustainable future (17.-21.3.2025.) u Konstanzu, Njemačka. Upoznala se s raznim praktičnim načinima poučavanja učenika o ovoj iznimno važnoj temi te proširila svoja znanja o suradničkim digitalnim alatima i načinima kod kojih se kod učenika može potaknuti i unaprijediti kritičko promišljanje.
Trenutačno su na mobilnost u Firenci na strukturiranim tečajevima prof. Željka Poleksić (Conflict management, emotional intelligence and bullying prevention) i prof. Mirna Vovk (Chat GPT and Basic AI Tools). U svibnju je planirana još jedna aktivnost praćenja nastave za prof. Valentinu Bodrožić Selak, u gimnaziji u Budimpešti.
Od ovoga tjedna u Ekonomsko-birotehničkoj školi prvi puta na dvotjednoj mobilnosti borave dvije učenice iz Austrije. One će zajedno s učenicima 3.e razreda pohađati nastavu i upoznati našu kulturu i običaje. Svi sudionici mobilnosti uskoro će dijeliti stečena znanja s učenicima i nastavnicima u Ekonomsko-birotehničkoj školi i van nje, kako bi se unaprijedile vještine i znanja učenika i nastavnika.
mr.sc. Mirta Kos Kolobarić, koordinatorica projekta


