Priče

Sudbina hrvatskog branitelja Ivana Šretera još nije poznata

 Sudbina hrvatskog branitelja Ivana Šretera još nije poznata

Rođeni Pakračanin, ugledni liječnik dr. Ivan Šreter bio je ključna osoba demokratskih promjena u bivšoj općini Pakrac i prvi predsjednik HDZ-a u tom gradu. Suvremenici su ga nakon svega nekoliko godina nakon izbora prozvali nazvalihHrvatskim Gandhijem i to zbog njegova mirotvorstva. No, ni ta njegov vrlina nije bila dovoljna na početku rata jer su ga pobunjeni Srbi oteli, te je posljednji put viđen živ  29. kolovoza 1991. U to vrijeme postao je predsjednik regionalnog kriznog štaba za zapadnu Slavoniju, a iskazao se čak i pozivom pobunjenim Srbima na mir. Tada je bio ravnatelj bolnice u Lipiku pokušavajući smirivati strasti i rješavati političke napetosti mirnim, ljudskim pristupom. Unatoč tomu i poznatom zvanju Srba braćom, presreten je na barikadama zapadno od Lipika četnici, zarobljen i odveden u Bučje gdje je bio mučen.

- Bio je jezivo pretučen. Imao je prijelom lijeve podlaktice, lijeve lopatice i bio je sav plav. Nije bilo komadića kože na tijelu koja nije bila plava. Sjećam se 6.  listopada 1991. mi je rečeno da je ubijen, a da će mene pustiti kad budu htjeli – izjavio je u dokumentarnom filmu tadašnji zarobljenik u tom logoru dr. Vladimir Solar, nekadašnji ravnatelj pakračke bolnice koji je također tamo mučen.
 
Pobunjeni Srbi su Šretera oteli s radnog mjesta iz pakračke bolnice, a nakon mučenja u logoru Bučje otpremili su ga u logor Stara Gradiška gdje je davao liječničku pomoć ostalim logorašima. Razmijenjen je početkom veljače 1992. godine nakon 171 dan zatočeništva. Preminuo je 2018. godine u Lipiku. Saznanje da se ni nakon toliko vremena ne može naći ni mjesto gdje je pokopan dr. Šreter, ali i mnogi drugi, samo govori o užasima kroz koje su prolazili nevini hrvatski rodoljubi. Naime, nemoguće je da ni čelnici pobunjenika i sudionici tih zbivanja ne znaju što se dogodilo s ovim velikim čovjekom.
 
Prema pisanim tragovima dr. Ivan Šreter imao je problema još u vrijeme komunizma. Mnogi političari tog vremena, kao ni intelektualci koji ga osobno poznavali nisu ga nikada htjeli zaštititi. Predratnih godina Općinski sud u Pakracu osudio ga je na 50 dana zatvora. Optužnica je tvrdila da je dr. Šreteru na pregled 3.listopada 1984. došao 'penzionirani oficir'. Poslije obavljenog pregleda, upisujući podatke u zdravstveni karton, dr. Šreter je napisao umjesto 'penzionirani ofici' – 'umirovljeni časnik' što je bilo dovoljno da ga sudac Branko Radulović osudi.
 
Ponašanje i djelo dr. Ivana Šretera svi su izuzetno cijenili, a on je u ondašnjim strukturama bio obilježen kao hrvatski nacionalist što je bilo dovoljno da ga se progoni i kažnjava. - Uspomena na legendarnog i nezaboravljenog humanistu i liječnika živi i živjet će, ponajprije u pakračko-lipičkom kraju. Osnovana je i Zaklada dr. Ivan Šreter, koja skrbi o njegovu djelu i ne dopušta da se zaboravi njegov svijetli lik – istaknuo je publicista i novinar Mladen Pavković. Slično razmišlja i Đuro Vidmarović, književni kritičar, pjesnik, prevoditelj, povjesničar, proučavatelj kulturne baštine hrvatskih narodnih manjina, političar i diplomat, rođen u obližnjim Piljenicama pokraj Novske, dakle u Šreterovu susjedstvu.
-Taj svijetli lik hrvatskog domoljuba, liječnika, političara i mučenika može svima služiti kao uzor. Za slobodu domovine padali su najbolji njezini sinovi. Njegova je smrt zločin za koji počinitelji nisu kažnjeni. No, vjerujem da bi i on sam danas pozivao na oprost u duhu Onoga pred čije sudište svi krećemo. Zbog toga neka ovo sjećanje bude prilog suživotu, a ne mržnji – kazao je Vidmarović.
 
 
Jelenko Topić

Možda Vas zanima i ovo

Foto galerija