Priče

Dan sjećanja: prošle su 32 godine od pada Bosanske Posavine

 Dan sjećanja: prošle su 32 godine od pada Bosanske Posavine

Foto galerija

U nedjelju, 6. listopada 2024. navršilo se 32 godine od pada Bosanskog Broda i većeg dijela Bosanske Posavine i već po tradiciji svih ovih godina Udruga dragovoljaca i veterana 101.bosanskobrodske brigade HVO obilascima groblja na području bivših mjesnih zajednica i grada Bosanskog Broda, misom zadušnicom, polaganjem vijenaca i paljenjem i odlaganjem 500 lampiona prisjetila se svih poginulih, nestalih i umrlih pripadnika brigade kao i civilnih žrtava rata u obrani Bosanske Posavine. 

Obilježavanje toga datuma počelo je u nedjelju prijepodne polaganjem vijenaca i paljenjem lampiona na grobljima na području općine Bosanski Brod, u bosanskobrodskoj crkvi sv.Ilije Proroka služena je sveta misa zadušnica za poginule branitelje, u večernjim satima položeni su vijenci brojnih izaslanstava kod Spomen obilježja poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima na Trgu Stjepana Miletića u Slavonskom Brodu, a potom u zajedničkoj povorci na šetnici savskog keja u Slavonskom Brodu upaljeno je i odloženo 500 lampiona, na taj simboličan način Udruga dragovoljaca i veterana 101.bosanskobrodske brigade HVO odala je počast i zahvalu svim poginulim suborcima kao i svima koji su svoje živote dali u obrani vjekovnih ognjišta u Bosanskoj Posavini. 

Nema dana, a da se predsjednik Udruge Ivo Đogaš, u ratno vrijeme zapovjednik bojne HVO i 201. pukovnije, te ratni zapovjednici: Luka Garić, Draženko Kopljar, Mato Vidović i mnogi drugi njihovi suborci, danas vrijedni članovi spomenute Udruge, sa tugom ali s velikim ponosom ne prisjete pripadnika svoje brigade koji su u obrani Bosanske Posavine i drugih ratišta diljem BiH i Hrvatske dali najvrijednije što su imali, svoje živote.
 
 
- Bilo je to početkom ožujka 1992.godine, srpske paravojne formacije i tzv.JNA  sve žešće su počele napadati i razarati Hrvatsku, sve učestaliji su bili i napadi na hrvatski narod i kod nas u Bosanskoj Posavini, na meti im je osobito bio hrvatski narod u mjestima i gradovima Bosanske Posavine gdje smo bili brojniji i imali svoja stoljetna ognjišta. Naravno da se kako su provokacije, pa i oružane, bile sve brojnije i češće, htjeli ne htjeli, a svijesni opasnosti koja nam prijeti, hrvatski narod počeo organizirati za pružanje otpora. Krenuli smo prvo s organiziranjem seoskih straža a kako je neprijatelj bio sve agresivniji i bezobzirniji pristupili smo organiziranju i prvih vojnih formacija, da bi se agresoru mogao pružiti što jači i organiziraniji otpor. Uslijedilo je i formiranje prvih vodova i satnija a u ožujku te godine utemeljeni smo kao 1.bosansko-brodska brigada, 11.svibnja iste godine brigada preimenovana u 101.bosansko-brodsku brigadu HVO - priča nam o prvim počecima oružanog pružanja otpora agresoru na području Bosanske Posavine Ivo Đogaš.
 
Brigadu je, kaže, činilo pet pješačkih bojni, oklopna bojna, topnička postrojba te sve druge prateće postrojbe brigade. Prvi oružani sukob brigada je imala 3.ožujka 1992. u obrani savskog mosta između Bosanskog i Slavonskog Broda na sprečavanju izravnog ulaska srpskih postrojbi u sam grad Bosanski Brod, tom prilikom neprijatelj je odbijen na svoje početne položaje. 
 
- Da je i kod nas nastupilo pravo ratno stanje shvatili smo 4.ožujka temeljem događaja koje su insinuirale tadašnja JNA i srpske paravojne snage, zato nije bilo druge nego organizirati obranu grada Bosanskog Broda kao jedino rješenje u zaštiti stanovništva, zaštite imovine i organiziranja života grada u nastalim okolnostima. Primjetili smo i da JNA dolazi na teritorije gdje je srpsko stanovništvo bilo u većini, tamo od Dobre vode, Vrela, utvrđuje se, njihovo topništvo se razmješta i zauzima položaje u tim područjima. Uspjeli smo nabaviti nove količine uglavnom pješačkog naoružanja, nismo znali što će se dešavati ali smo morali biti spremni. Naša je brigada među prvima formirana ako ne i u cijeloj BiH pa smo na teritoriju Bosanske Posavine upravo mi neprijatelju pružali pravi, organizirani otpor. Već tada željeli su nas odsjeći od Bosanskog Broda i mosta preko Save, nisu uspjeli a mi smo nastavili obranu grada. No kako rješenja cijelog tog ratnog stanja i nastale situacije mirnim putem nije bilo, sukob je poprimao sve šire razmjere, samo u Kolibama su pobili ogroman broj civila. U protunapadu smo ih odbacili i zarobili pritom 6 tenkova i 2 transportera i stavili u ratnu funkciju naše brigade, pristiglo nam je i dodatno vatreno oružje. Bilo je jasno što nas zapravo čeka, smogli smo snage neprijatelja odbaciti izvan granica Bosanskog Broda, sve tamo do Podnovlja. Borbe su bile žestoke i nažalost počeli smo na našoj strani brojati sve više žrtava. Nije prošlo dugo, neprijatelj se nakon kraćeg zatišja prestrojio, probio koridor kod Doboja i sa 50.000 vojnika počeo se vraćati preko Modriče. Krajem lipnja 1992. pala je Modriča, u srpnju Derventa i Odžak i mi smo ostali usamljeni, naša obrana bokove više nije imala, pokušali smo ponovno organizirati obranu Bosanskog Broda, u tim borbama neprijatelj je izgubio puno vojnika ali i broj bojovnika naše brigade se prilično smanjio, borbe su se vodile dan i noć, svih tih 8 mjeseci. O žestini borbi govori podatak da je naša brigada u pet godina Domovinskog rata imala 426 poginulih boraca a samo u tih zadnjih 6 mjeseci 1992. više od 350, ranjeno je 1417. Bosanski Brod je vojno pao 6.listopada 1992., više desetaka tisuća ljudi iz Bosanske Posavine pod okriljem noći izbjeglo je preko Save u Slavonski Brod i okolicu, a mi smo se kao brigada preselili i dalje vojno djelovali na području Orašja, tamo smo ratovali do 1995.godine i uspjeli sačuvati taj dio Bosne i Hercegovine za opstanak hrvatskog naroda - sjeća se Ivo Đogaš.  
 
Kroz ovu brigadu, ističe, prošlo je 4955 bojovnika, i danas i tada držimo da ono što smo u svim tim okolnostima mogli i znali učiniti to smo i učinili, siguran sam u to, a je li moglo biti drugačije nikada nećemo saznati. Ali da smo dali sve što smo znali, jesmo. Baš stoga u pijetet i zahvalu svim tim žrtava i organiziramo ova sjećanja, kako na naše vojno, borbeno, djelovanje tako i na sam vojni pad Bosanskog Broda i Bosanske Posavine. To ćemo činiti i ubuduće, to je naša ljudska i civilizacijska obveza.
 
- Ponos na sve učinjeno postoji, dali smo najviše znanja i mogućnosti u obrani svojih vjekovnih ognjišta u Bosanskoj Posavini. Ponosni smo na sva naša djela, na naše branitelje, poginule i preživjele, 6.listopada sjećamo se svih žrtava Domovinskog rata stradalih u Bosanskoj Posavini, naši suborci Hrvatske vojske ili HVO bit će uvijek u našim mislima - dodaje Luka Garić, tajnik udruge. 
 
Predsjednik RH Zoran Milanović za iskazano junaštvo njenih pripadnika na ratištima BiH i Hrvatske odlikovao je Redom Nikole Šubića Zrinskog, odličje im je uručeno 3.ožujka 2024.godine na svečanosti u Slavonskom Brodu.

 

Boris Gajdukov

*Ovaj članak nastao je uz potporu Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Možda Vas zanima i ovo

Foto galerija