U povodu Dana crvenih haljina, nacionalnog Dana svjesnosti o moždanom udaru kod žena, sinoć su u Gradskoj knjižnici organizirana edukacijska predavanja o tome što je moždani udar, koji su faktori rizika, kako ga spriječiti, kako prepoznati simptome i kakve su mogućnosti liječenja posljedica.
Moždani udar drugi je uzrok smrtnosti u svjetu, a vodeći po posljedici invalidnosti. Zato se na Neurologiji slavonskobrodske Opće bolnice njime ozbiljno bave.
Nažalost, kada su u pitanju pacijenti, na Odjel sve češće zaprimamo mlađe ljude. Često je to zbog ranog početka pušenja. U Slavonskom Brodu imamo jedan i pol moždani udar dnevno. - rekao je doc.dr.sc. Marinko Dikanović, šef Odjela za neurologiju Opće bolnice u Slavonskom Brodu.
A brojke alarmiraju. I jedan je previše. "U slavonskobrodskoj bolnici, nakon COVID pandemije imamo oko 600-700 moždanih udara. Prije pandemije bilo je oko tisuću hospitalizacija. Imali smo oko 115 smrtnih slučajeva. Oko 30 posto moždanih udara prolazi bez invaliditeta, jednako toliko kao posljedicu ima invaliditet i jednako toliko ih premine. No, kad umre netko vama blizak, onda je to sto posto. Stoga, želimo spriječiti takve crne brojke. Treba reagirati unutar tri sata od prvih simptoma. Već od trijaže, djelatnici prepoznaju da je riječ o moždanom udaru i poduzimaju hitno liječenje. Tromboliza je pokazala odličan uspjeh i mali broj naših bolesnika odlazi u Osijek na trombektomiju i to funkcionira odlično", istaknula je. prim. dr. sc. Lidija Šapina, spec. neurologije

Svi možemo utjecati na spriječavanje moždanog udara primjenom zdravih životnih navika, a na prvu pojavu simptoma ne odgađati odlazak liječniku. Simptomi su sadržani u akronimu GROM - Govor, Razumijevanje, Oduzetost, Minute su važne.B itno je brzo pozvati hitnu pomoć odnosno rano prepoznati simptome moždanog udara. Jako je bitno utjecati na ono što možemo promijeniti, to su pojačana fizička aktivnost, prestanak pušenja. Dakako, postoje i stvari na koje ne možemo utjecati poput poremećaja srčanog ritma, ateroskleroze, dijabetesa, a osobito kod žena cjeloživotne hormonalne promjene - kazala je Marija Ratković, spec. neurologije.
Na prvoj crti obrane u bolničkoj jedinici za moždani udar su i medicinske sestre. Njihova je uloga u procesu liječenja nemjerljiva, posebice kada je riječ o vrlo čestim posljedicama gubitka govora, motoričkih sposobnosti, oduzetosti ili amnezije - istaknula je Jelena Mirković, medicinska sestra brodske Jedinice za moždani udar.
Predavanja su uobličena u tečaj trajne medicinske edukacije za liječnike iz primarne i sekundarne zdravstvene zaštite, za medicinske sestre i tehničare te sve ostale zainteresirane građane. Okupila su brojne stručnjake, bivše pacijente, ali i sve koje zanima nedovoljno prepoznat, nedovoljno istražen i nedovoljno liječen moždani udar. Javnozdravstvena kampanja Dan crvenih haljina se u Hrvatskoj provodi od 2019. godine. U Slavonskom Brodu već treću godinu u organizaciji bolničkog Odjela za neurologiju, pod pokroviteljstvom Brodsko-posavske županije, te Hrvatskog liječničkog zbora i Hrvatskog neurološkog društva. Cilj kampanje je potaknuti žene da više brinu o svome zdravlju, da se educiraju o simptomima moždanog udara, ali i da rade na prevenciji, koja je ključna u sprečavanju svih bolesti.
Susret u Gradskoj knjižnici glazbeno su obogatile članice Ženskog vokalnog ansambla Viojlice brodske Gimnazije "Matija Mesić".
Susret u Gradskoj knjižnici glazbeno su obogatile članice Ženskog vokalnog ansambla Viojlice brodske Gimnazije "Matija Mesić".

