Bilo je to razdoblje kada je samostalna i neovisna Hrvatska, tijekom postupka svog izdvajanja iz Jugoslavije, koristila sve mehanizme utvrđene međunarodnim pravom kako bi povratila i uspostavila suverenost na cijelom svom teritoriju, što joj je bilo zapriječeno vojnom silom i okupacijom jedne trećine njenog teritorija, ističu u Udruzi.
"Bez ikakve pretencioznosti, želja nam je sačuvati sjećanja svih ključnih sudionika tih događaja, osobito onih koji su izravno bili uključeni u procese osamostaljivanja i obrane Hrvatske na ovom području Hrvatske Posavine. Članovi tadašnjega općinskog kriznoga stožera, mjesnih zajednica, radnih organizacija, udruga i svi drugi koji su po tom modelu bili ustrojeni, a o tome imaju bilo kakvu vrstu dokumentacije u svom posjedu, osobne zapise, dnevnike, zapisnike, korespondenciju, fotografije, audio i video zapise, prikupljene, pronađene i sačuvane arhivske dokumente iz drugih izvora, pisane dokumente, novinske članke itd., pozvani su da kroz našu udrugu doprinesu spašavanju, prikupljanju i okupljanju tog vrijednog povijesnog gradiva Slavonskog Broda i brodskog Posavlja, na jednom mjestu, kako bi ga sačuvali kao kolektivno pamćenje za generacije koje dolaze", kažu u Udruzi “Krizni štab općine Slavonski Brod 1991/92”.
Posebno u Udruzi ističu opasnost kojoj su izloženi mnogi dokumenti iz tog razdoblja budući se nalaze na materijalima koji imaju svoj rok trajanja pa je sadržaje s tih materijala potrebno žurno zaštititi spremajući ih na nove i trajnije digitalne medije. To se posebno odnosi na audio i video materijale,fotografije, faxove čiji sadržaji što zbog loše zaštite i njihove dotrajalosti blijede do neprepoznatljivosti, čime su izloženi riziku trajnog nestanka.
S tim u svezi, Udruga „Krizni štab općine Slavonski Brod 1991/92“ povodom nadolazeće 30-te obljetnice prvih demokratskih izbora, koji su po sebi značili početak uspostave hrvatske samostalnosti te stvaranje i obranu Hrvatske, poziva na akciju prikupljanja i spašavanja takve vrijedne građe. Uz to namjera imje u Slavonskom Brodu okupiti sve preživjele sudionike tih zbivanja, prikupiti pojedinačne memoarske priloge tadašnjih aktera, te na proljeće, u svibnju 2020. organizirati jedan znanstveni skup na koji će pozvati i više uglednih znanstvenika iz različitih područja uključujući posebno one koji se bave historiografijom toga vremena i ovog našega područja.
"Posebno naglašavamo da je područje Slavonskoga Broda, bivše općine Slavonski Brod i susjedne Nove Gradiške, koji danas čine Županiju brodsko-posavsku iznimno značajno po svojem doprinosu obrani Republike Hrvatske od nametnute velikosrpske agresije, da je s ovoga područja u ratu izravno sudjelovalo, proporcionalno u odnosu na broj stanovnika, najviše branitelja, da su ovdje nastale neke od elitnih postrojbi Hrvatske vojske. Uz sve to kroz ovo područje je, spašavajući svoje živote od rata i ratnih pogibelji bilo prihvaćeno i u prvi mah zbrinut veliki broj prognanika i izbjeglica, koji su svoj privremeni ili trajni smještaj kasnije pronašli na drugim destinacijama. Također, Slavonski Brod je pomogao i u spašavanju života mnogih Hrvata, Bošnjaka i građana drugih nacionalnosti Bosanske Posavine, zbog čega su građani Slavonskog Broda i Brodskog Posavlja pretrpjeli velika razaranja i dali velike civilne žrtve tijekom terorističkih granatiranja i bombardiranja Slavonskoga Broda, napose 1992 godine", ističu u Udruzi te zaključno pozivaju:
"Uključimo se u organizirano prikupljanje i čuvanje kulturno-povijesne građe Slavonskog Broda iz razdoblja stvaranja i obrane Hrvatske na našem području, jer bez građenja memorije sjećanja blijede."