U Hrvatskoj se iz godine u godinu sve veći broj obiteljskih poljoprivrednih proizvođača okreće ekološkoj proizvodnji. Tako se prema podatcima Ministarstva poljoprivrede iz 2018.godine, gotovo 5000 proizvođača bavi ovom proizvodnjom na više od 100 000 hektara površina. Koliko je ova proizvodnja zahtjevna i što trebate znati u koliko se odlučite za eko poljoprivredu, pogledajte u prilogu SBTV-a.
Vina od kupina i višanja, samo su dio velikog asortimana proizvoda koji se mogu naći na gospodarstvu obitelji Zubić. I sve proizvedeno na ekološki način. Obitelj Zubić 2014.godine se uključila u eko proizvodnju, a upravo su gnojidba i upotreba zaštitnih sredstava strogo kontrolirani u ekološkom uzgoju, jer kako nam i kažu, eko proizvodnja usko je vezana uz očuvanje okoliša i prirode.
Svi računi i deklaracije o zaštitnim sredstvima i gnojivima moraju se čuvati. A svaki proizvođač podliježe strogoj kontroli odabranog nadzornog tijela. Inspekcije, pridržavaju li se proizvođači eko standarda, provode i inspektori Agencije za plaćanje i Ministarstva poljoprivrede. Nakon inspekcije se dodjeljuje certifikat.
Ovom vrstom proizvodnje bavi se sve više proizvođača. Prema statistici iz 2018.godine njih gotovo 5000. Ekološka proizvodnja zauzima gotovo 7% ukupnim poljoprivrednih površina, to jest više od 100 000 hektara. No ekološka proizvodnja na udaru je kritika. Tako nedavne navode da Hrvatska mora vratiti 2 milijarde kuna poticaja za ovu proizvodnju Europskoj Uniji, iz Ministarstva demantiraju.