U naseljima Slavonija I i II, ukupno je, tijekom radova prošle godine, zamijenjeno 2,65 kilometara cijevi.
"Smanjeni su gubici s nekih 20% na oko 4%. Samim time smanjena je potrošnja energenta, plina za zagrijavanje vode, a smanjena je i potrošnja vode u samom sustavu." naveo je Hrvoje Andrić, zamjenik gradonačelnika Grada Slavonskog Broda.
Upravo to, i jesu rezultati projekta "Toplovodi za naselja Slavonija I i II" koji je započeo u ožujku 2019. godine, a čiji je nositelj Brod-plin. S ciljem osiguravanja sigurnije opskrbe, veće ekonomske isplativosti, ali i podizanja socijalne osviještenosti o važnosti zaštite okoliša kroz smanjenje emisije CO2, u toplinski sustav ovih dvaju brodskih naselja uloženo je gotovo 13 milijuna kuna. Oko 3 milijuna i 700 tisuća kuna, osigurano je iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
Ovo ulaganje, navode iz Brod-plina, ne predstavlja samo daljnju modernizaciju toplinarskog sustava. Ono je, naglašavaju, bilo nužno jer su toplovodi, ali i cijeli sustav u ovom naselju, bili u lošem stanju.
Na završnoj konferenciji projekta koja je danas održana, predstavljeni su i prvi rezultati. "Ušteda energije iznosi 3,9 milijuna kWh na godišnjoj razini. Zaključno, kad sve to pretvorimo u financije i pomnožimo tu brojku s cijenom energije koja je nama potrebna za proizvodnju od 0,25 kuna po kWh, dođemo do brojke od 975 tisuća kuna za koliko je novi sustav učinkovitiji u odnosu na stari.", naveo je Dalibor Bukvić, direktor Brod-plina.
Ovaj projekt započeo je u ožujku 2019. godine, a službeno završava u ožujku ove godine.
"Ovom prilikom bih svakako istaknuo i pohvalio angažman izvođača, budući su svojim trudom utjecali da se prekid isporuke toplinske energije smanje s predviđenih četiri i pet tjedana u pojedinim naseljima, u svakom naselju na tri tjedna, što je svakako pridonijelo boljitku projekta." istaknu je Bukvić.
Iz Brod-plina najavljuju i da će, dolaskom lijepšeg vremena, u naseljima po potrebi biti odrađeni i dodatni radovi, kojima će se okoliš, kako je obećano, vratiti u prvobitno stanje.