Glazbeni terapeuti prije svega pomaže klijentima da poboljšati svoje zdravlje u nekoliko područja, kao što su kognitivno funkcioniranje, motorika, emocionalni razvoj, socijalne vještine i kvaliteta života, pomoću glazbenih iskustava, kao što su slobodne improvizacije, pjevanje i slušanje.
Glazba je univerzalni jezik svih ljudi koji žive na Zemlje. Terapija glazbom je jedan od najjednostavnijih pristupa u prevenciji i zdravom psihosocijalnom razvoju.
Glazba može utjecati na poboljšanje pamćenja i koncentracije, na povećanje produktivnosti, potiče izdržljivost, stvara osjećaj sigurnosti i blagostanja.
Američki znanstvenici u istraživanju provedenom na Wright Institutu su zaključili da terapija glazbom pomaže osobama koje boluju od depresije. Upravo je to istraživanje na 251 tinejdžeru pokazalo da glazba može reducirati simptome depresije i popraviti njihovo samopouzdanje. Također je utvrđeno i da je 3-mjesečna terapija glazbom bila povezana sa poboljšanim komunikacijskim sposobnostima testiranih osoba.
Glazba je prirodno sredstvo putem koje možemo doprijeti do ljudi. Svakodnevno smo okruženi glazbom i ona nam daje mogućnost da se putem nje iskažemo i poboljšamo kvalitetu svog života.
Terapija glazbom poboljšava kvalitetu života podizanjem motivacije te osjećaja vlastite vrijednosti, povjerenja i samopouzdanja.
Postoje različite tehnike terapije glazbom, ali su dva osnovna načina provođenja takve terapije. U prvom pacijenti mogu aktivno sudjelovati (najčešće kao članovi pjevačkog zbora ili orkestra), dok u drugom pacijenti pasivno slušaju glazbu.
Terapija glazbom je kreativna, lako dostupna i široko prihvaćena terapijska metoda. Način izražavanja putem glazbe može biti kroz pjevanje, ples, slušanje muzike i sviranje instrumenata. Instrumenti koje se mogu koristiti mogu biti razne vrste udaraljki ili bubnjeva koje su jedne od najjednostavniji terapijskih instrumenata. Pored instrumenta možemo koristiti i vlastiti glas koji nam je najpristupačniji.
U okviru projekta kojeg Zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije radi uz potporu Ministarstva zdravstva nalaze se, već treću godinu za redom, Bubnjarske radionice „Izgradnja zajednice ritmom i zvukom“. Terapijskom bubnjanje namijenjeno je korisnicima usluga Službe za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti na putu njihove rehabilitacije i resocijalizacije.
Radionice već 14 godina vodi Branko Trajkov-Trak, profesionalni glazbenik s diplomom inženjera arhitekture i statusom bubnjara rock grupe „Zabranjeno pušenje“.
On svojim jedinstvenim i osebujnim radionicama pomaže energijom glazbe i ritma pomoći onima kojima je pomoć neophodan na putu njihovog izlječenja. Upravo energija i ritam koji proizvode bubnjevi iznimno pozitivno utječu na psihu i motoriku polaznika radionica. Cilj radionica je polaznicima pružiti uvid u ritam, glazbenu kreaciju i osobni zvučni doživljaj.
Kroz radionice terapijskog bubnjanja sudionici se upoznaju sa instrumentima različitih kultura i tradicija. Upoznaju se sa Orffovim instrumentarijem te će se i osobno uključiti u sviranje uz stručno vodstvo voditelja radionice.
Radionice koje provodi Trajkov ne baziraju se samo na glazbi, već se koriste i kao kreativni poticaj tjelesno motoričkim vježbama i vježbama koncentracije. Cilj radionica je putem glazbenih obrazaca otvoriti i stimulirati nove oblike neverbalne komunikacije. Branko Trajkov za ovu terapeutsku metodu posjeduje i preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Brojne studije stručnjaka koji se bave terapijom glazbom, pokazale su da upravo bubnjarske tehnika mogu biti uspješno sredstvo oporavka nakon bolesti, mogu pospješiti stvaranju pozitivnog osjećaja i stava prema bolesti, pomoći kod opuštanja kod emocionalnih trauma i doprinijeti socijalnoj integraciji pojedinca, ali i skupine.
Autor: